Τραγική εμφάνιση και συντριβή

Ήττα του ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 99-82
Την ήττα που τον έστειλε στον πάτο της βαθμολογίας υπέστη στο Ιβανώφειο ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 99-82, και πήγε το ρεκόρ του στο 3-10, πραγματοποιώντας ακόμη μία τραγική εμφάνιση τη φετινή σεζόν.
Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με τους Λιούις, Σμιθ, Μπεστ, Μαργαρίτη και Σαρικόπουλο, με τον Ηρακλή να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγείται από νωρίς με 6-0, μετά από 4 πόντους του Σούλερ και 2 του Χάνλαν.
Ο «γηραιός» μάλιστα, ξέφυγε και με 11-2, αλλά το time-out του Χαραλαμπίδη σε εκείνο το σημείο αποδείχθηκε πολύ σημαντικό, καθώς ο Δικέφαλος με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Τσόχλα μείωσε σε 16-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα των 2 πόντων με 24-22, μετά από όμορφη προσπάθεια και λει απ του Ουίγκινς.
Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» εμφανίστηκαν νωθροί, επιτρέποντας στην ομάδα του Καστρίτη να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους 9 με 35-26.
Ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί 0-9 μείωσε στους 2 με 35-33, αλλά οι «κυανόλευκοι», οι οποίοι ήταν πολύ εύστοχοι πίσω από την γραμμή των 6,75, προσπέρασαν ακόμα και με 11 πόντους, μετά το τρίποντο του Χάνλαν. Το μόνο που κατάφερε ο Δικέφαλος ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 10, μετά 1/2 του Μπεστ, που διαμόρφωσε το 49-39, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στις αρχές τις τρίτης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά, καθώς ο Ηρακλής με το πόδι στο γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε σκορ τόσο μακριά αλλά και μέσα από την ρακέτα, και εκτόξευσε την διαφορά στο +15 μετά από τρίποντο του Ζάρα στο 24′, που έκανε το 60-45.
Ανάλογα συνεχίστηκε το δεκάλεπτο μέχρι τέλους, με τον Ηρακλή να ξεφεύγει ακόμα και στους 19 με 73-54, σκορ που έκλεισε η τρίτη περίοδος υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, καθώς ο «γηραιός» συνέχισε να είναι εύστοχος, απατώντας σε κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ ώστε να μειώσει και να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.
Ο Ηρακλής ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 22, με 83-61, αλλά ο Λιούις με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 85-69, στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Οι «κυανόλευκοι» δεν επηρεάστηκαν από το μικρό σερί του Δικεφάλου, και με δικό τους 4-0 ξαναέστειλαν την διαφορά στους 20 με 89-69, μετά από καλάθι του Ντέιβις.
Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικής σημασίας, με τα πράγματα να μην αλλάζουν δραματικά, και τον ΠΑΟΚ να χάνει από τον Ηρακλή με 99-82.
Tα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 73-54, 99-82