Ένας εκπληκτικός ΠΑΟΚ έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης και «καθάρισε» την ΑΕΚ στη Μίκρα με 3-0, ξεκινώντας με το απόλυτο μετά το τρίποντο μέσα στη Σαντορίνη - 0/2 για την «ένωση» που... ψάχνεται ακόμη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πόντο - πόντο με 6-6 και 10-10 αντίστοιχα, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από την Ντρπα και την ΑΕΚ με την Τρνκόβα η οποία έδωσε δύναμη πάνω στο φιλέ.

Ένα σερί του Δικεφάλου του Βορρά στα μέσα του σετ έδωσε με την Γιάσπερ προβάδισμα με 15-12, κάτι που συνεχίστηκε για να ξεφύγουν οι ασπρόμαυρες με 18-14 και 22-18. Με την ακραία από την Ολλανδία σε... φουλ φόρμα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με 25-19 και πήρε το προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν ανάλογη στην αρχή του (5-5, 8-8), με τις γηπεδούχες να βρίσκουν ξανά λύσεις με Κριβοσίσκα και Τερζόγλου και να παίρνουν διαφορά με 14-11 και 17-13.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ακολουθήσει καθώς έβρισκε λύσεις μόνο από πρώτους χρόνους, με αποτέλεσμα ο πιο πολυδιάστατος ΠΑΟΚ να πάρει ισχυρό προβάδισμα με 22-16 και να κάνει το 2-0 στα σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με αυτοπεποίθηση προηγήθηκε με 13-11. Εκεί η ΑΕΚ με ένα σπουδαίο σερί πέρασε μπροστά με 13-16 αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά έβγαλε ποιότητα και πήρε το πάνω χέρι με 18-16 και 20-19 στην τελική ευθεία.

Η «ένωση» με τα σερβίς της Φλιάκου πήγε στο +1 (20-21) αλλά η φοβερή Ντρπα μαζί με τα σερβίς της Κλέπκου έβαλαν το σύνολο του Τσαϊρέλη ξανά σε θέση οδηγού (23-21). Η Γιάσπερ με επίθεση έστειλε τον ΠΑΟΚ σε σετ-ματς μπολ (24-22) και η Κριβοσίσκα τελείωσε το ματς για το 25-23 και το 3-0.

Τα σετ: (25-19, 25-17, 25-23)

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-0. Ο ΠΑΟΚ νίκησε δια... περιπάτου την ΑΕΚ με 3-0 στη Μίκρα και έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Volley League γυναικών. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Οκτωβρίου 26, 2024 Rating: 5