Στην Νέα Σμύρνη για την πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος Α1 γυναικών, ο Πανιώνιος φιλοξένησε και κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 20-13, στο τελευταίο παιχνίδι της Χρύσας Χατζέλλη στον πάγκο του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο οκτάλεπτο ανήκε στις γηπεδούχες, οι οποίες προηγήθηκαν με 3-1 με γκολ των Άλεν και Δούλη. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παραμέρισαν την άμυνα και επικεντρώθηκαν στην επίθεση, χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι σημειώθηκαν 13 γκολ σε οκτώ λεπτά (7-6 το επιμέρους σκορ),κλείνοντας το ημίχρονο με 10-7 υπέρ του γηπεδούχου Ιστορικού.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτριες του Πανιωνίου αύξησαν την διαφορά στα δύο επόμενα οκτάλεπτα, σε 15-11 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στην 4η περίοδο το σκορ έφτασε μέχρι το +7 στο 17-11 και το τελικό 20-13.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Πανιώνιο στην Χίο απέναντι στον ΠΕΚΕ Βροντάδου, ενώ οι ασπρόμαυρες θα φιλοξενήσουν στην Θεσσαλονίκη τον ΑΝΟ Γλυφάδας το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 7-6, 5-4, 5-2

Πανιώνιος (Παπαναστασίου): Γκαγνκλ, Καραγιάννη Γ., Παπαδοπούλου 1, Ρακιντζή, Λαμπροπούλου, Μαστροκάλου 1, Καραγιάννη Α., Λούδη 3, Σταυρίδου 1, Δούλη 2, Παπαναστασίου 2, Μπιτσάκου 5, Κάτσιου, Μοροχλιάδου, Άλλεν 5.

ΠΑΟΚ (Χατζέλλη): Αρχοντάκη, Σαουλίδη, Παρασκευοπούλου, Τσελέπη, Καριπίδου Σ. 3, Ντάσιου 1, Γραικού, Μπονέλο, Φλώρου, Ντόνα-Τσιάκα 2, Κοντόνη 1, Νιαρχάκου 3, Σάλεχ, Καριπίδου Θ. 3, Κολτσίδα.

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 20-13. Εντυπωσιακές στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι κυανέρυθρες, κερδίζοντας 20-13 τον ΠΑΟΚ, με πρωταγωνίστριες τις Μπιτσάκου και Άλλεν, οι οποίες σημείωσαν από 5 γκολ. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Οκτωβρίου 12, 2024 Rating: 5