Στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του 2ου γύρου για το  EHF European Women's Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Σπόνο Ίγκλς από την Ελβετία, κερδίζοντας την με 33-27 και βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Πλέον, οι ασπρόμαυρες στον αυριανό (13/10) αγώνα, καλούνται απλά να διαχειριστούν το +6, για να τσεκάρουν και επίσημα το εισιτήριο για τον 3ο γύρο.

Η ομάδα από την Ελβετία μπήκε κάπως καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε νωρίς με 1-0 και 2-1, παρ΄όλα αυτά οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη πήραν εύκολα τα ηνία του ματς. Προηγήθηκαν 3-2 με την Κερλίδη και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Η διαφορά κυμαινόταν από δύο έως τρία γκολ για να πάνε οι ασπρόμαυρες στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 15-13.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πάτησε γκάζι στην επανάληψη και παρότι οι τυπικά γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 15-15, έφτασαν την διαφορά μέχρι το +6 στο 23-17. Η ομάδα από την Ελβετία προσπάθησε να μειώσει, φτάνοντας έως το 28-25, ωστόσο, ο Δικέφαλος με την Κερλίδη και την Μπάρανικ να κάνουν πάρτι, έφυγε στο +6 διαμορφώνοντας το τελικό 33-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 7-9, 10-12, 13-15(ημίχρονο), 15-18, 17-22, 19-23, 22-26, 24-28,  27-33

ΠΑΟΚ: (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κουλούρη 5, Μπουράτο 3, Μπάρανικ 5, Κερλίδη 6, Ελ. Τροχίδου 3, Μεντεσίδου 1, Αικ. Κουκμίση 2, Κωστοπούλου, Χ. Τροχίδου 1, Μάταβς 2, Σεβδίλη 3, Γκρμπάσεβιτς, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 1, Μπάρανικ 1.

ΣΠΟΝΟ: Σνέντερφουντ 3, Σάλερ, Χάρτς, Εμενέγκερ 4, Μέγιερ 5, Μίλερ 2, Μαντούκα 2, Μπούχερ 8, Ρόσλι 1, Β.Ρότζ, Χέινζερ, Βένετς 2, Τσιλούρζο, 'Αλμπρεχτ.

Δίλεπτα 2-5. Πέναλτι 5/5-3/4

Σπόνο Ίγκλς - ΠΑΟΚ Mateco 27-33. Μεγάλη νίκη και βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΟΚ στην Μίκρα απέναντι στην Σπόνο Ίγκλς, επικρατώντας με 33-27 για τον πρώτο αγώνα του EHF European Women's Cup. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Οκτωβρίου 12, 2024 Rating: 5