Αυτή ήταν η πρώτη νίκη φέτος για τον ΠΑΟΚ, καθώς στις δύο πρώτες αγωνιστικές δεν είχε καταφέρει να συγκεντρώσει κάποιον βαθμό. Αντίθετα, η Ένωση παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας χωρίς νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 4 γκολ με πρωταγωνίστρια την Αποστολίδου για να λήξει η περίοδος με το 4-1 υπέρ των κιτρινόμαυρων. Από εκεί και μετά, άλλαξαν όλα. Οι Θεσσαλονικιές με τις αδελφές Καριπίδου να αναλαμβάνουν δράση μείωσε αρκετά την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 5-4 υπέρ και πάλι των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, οι ασπρόμαυρες πάτησαν γκάζι και με σκόρερ την Τζελέπη πέρασαν μπροστά με 9-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Τα κορίτσια της ΑΕΚ προσπάθησαν να μειώσουν ξανά με την Αποστολίδου, αλλά η Β. Καριπίδου με πέναλτι έκανε το 10-8 για τον ΠΑΟΚ, κλειδώνοντας την πρώτη νίκη για την ομάδα της, με την ΑΕΚ απλά να μειώνει στο τελικό 10-9 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 2-5, 2-1

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Πουλοπούλου, Κολιτσοπούλου, Αποστολίδου 4, Κωνσταντοπούλου, Πατέρου, Ξανθοπούλου, Ρουμελιώτη, Λογοθέτη 3, Πέττα 1, Φέλλα, Γαλιατσάτου 1,Κωτσάκη

ΠΑΟΚ: Αρχοντάκη, Σαουλίδη, Χρησταλά, Τζελέπη 3, Καριπίδου Σ. 2, Ντάσιου, Γραικού 1, Μπονέλλο, Φλώρου, Ντόνα-Τσιάκα 1, Κοντονή, Νιαρχάκου, Σάλεχ, Καριπίδου Β. 3, Κολτσίδα

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 9-10. Με εντυπωσιακή εμφάνιση από το δεύτερο οκτάλεπτο και μετά, τα κορίτσια του Δικεφάλου του Βορρά επικράτησαν με 10-9 της ΑΕΚ για την Α1 πόλο γυναικών. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Οκτωβρίου 27, 2024 Rating: 5