Πάτησε «γκάζι» και με σόου στο δεύτερο πέρασε από τον Βόλο

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-4 του ΝΠΣ Βόλου και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά το 0-0 με τον Παναθηναϊκό. Με τον Κοτάρσκι να αποκρούει πέναλτι στο 3ο λεπτό και τον Τισουντάλι να ανεβάζει την απόδοσή του στην επανάληψη, ο Δικέφαλος μετέτρεψε το 0-1 σε ευρεία νίκη, με τον Τσάλοφ να χρίζεται για πρώτη φορά σκόρερ στο 89'. Ντεμπούτο για Κόλεϊ, Μπακαγιόκο.

Το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό από το 1ο λεπτό. Έτσι δεν άργησε να έρθει και η πρώτη φάση. Ο Κοτάρσκι λίγο μετά τη σέντρα απέκρουσε δύσκολα κοντινή κεφαλιά του Κόντε, ενώ στην εξέλιξη το σουτ του Γκλάβτσιτς βρήκε σε σώματα. Ο Τσαγκαράκης, ωστόσο, είδε πέναλτι του Κόλεϊ, σε μία φάση που από το ριπλέι φάνηκε να είναι περισσότερο επιθετικό φάουλ.

Ο Κοτάρσκι είπε «όχι» στον Άλτμαν

Ο Κροάτης πορτιέρε του Δικεφάλου, όμως, φώναξε και πάλι παρών και απέκρουσε στη γωνία του την εκτέλεση του Άλτμαν. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με δύο σημαντικές ευκαιρίες, στο 8' και στο 10', με σουτ του Μουργκ και πλασέ του Τισουντάλι σε τετ α τετ, που έδιωξε ο Κόβακς.

Με πέναλτι από τα πόδια του Σβαμπ

Στο 23' ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Φεράρι και ο Σβαμπ στο επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ, ευστοχώντας στην εκτέλεση. Ο Βόλος έκανε αισθητή την παρουσία του στο 28', με δυνατό σουτ του Ασενχούν που πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Σα να μην έφτανε στους γηπεδούχους ότι είχαν μείνει πίσω στο σκορ, στο 36' είδαν και τον Φεράρι να αποβάλλεται, με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Τισουντάλι. Το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα μακρινό σουτ του Καμαρά και τετ α τετ του Τισουντάλι, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρι από τη μικρή περιοχή.

Δοκάρι και καταιγισμός γκολ με το καλημέρα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ορμή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49' ο Μουργκ είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση. Στο 54', όμως, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2, μετά από άριστη συνεργασία, σουτ του Καμαρά και κόντρα στον Μουργκ!

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 56'. Αφού πρώτα ο Κοτάρσκι απέκρουσε δύσκολα μακρινό σουτ του Μεντιέτα, δευτερόλεπτα αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει ξανά τον Αργεντινό σε κεφαλιά που πήρε από την καρδιά της περιοχής και να απωσοβήσει το 1-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ... επανέφερε την τάξη, όταν έπειτα από λάθος του Γκλάβτσιτς, ο Τισουντάλι έκλεψε, πάσαρε αριστερά στον Τάισον και ο Βραζιλιάνος με φοβερό σουτ έγραψε το 1-3.

Δοκάρι ο Καμαρά, απίθανο τέρμα ο Τσάλοφ

Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, αλλά και πάλι οι καλές στιγμές δεν έλειπαν. Στο 65' ο Μουργκ γύρισε και ο Σμέουλερς έδιωξε πριν ο Ντεσπόντοφ πλασάρει σε κενή εστία, ενώ στο 74' πλασέ του Κωνσταντέλια από το πέναλτι, απέκρουσε ο Κόβακς.

Στο 85' ο Καμαρά είδε τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από κεφαλιά του και στο 89' ο Τσάλοφ βρήκε το πρώτο του γκολ με απίθανο τρόπο. Ο Κόβακς τον έσπρωξε για να εκτέλεσε ελεύθερο, ο Ρώσος άπλωσε το δεξί του πόδι, έβαλε την κόντρα και σημείωσε το τελικό 1-4!

ΜVP

Ο Κοτάρσκι ήταν καταλυτικός με την απόκρουση του πέναλτι στο 3ο λεπτό. Θα μοιραστεί τον τίτλο με τον Τισουντάλι, ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και ήταν τόσο μέσα στη συνεργασία για το 1-2, όσο και στην τελική πάσα για το 1-3 του Τάισον.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Τσαγκαράκης έδωσε στο 3ο λεπτό με ευκολία πέναλτι στον Κόλεϊ, σε μία φάση που από το ένα ριπλέι που είδαμε περισσότερο έμοιαζε για επιθετικό φάουλ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΠΣ Βόλος: Κόβακς, Καλογερόπουλος, Μύγας, Μίλετιτς, Φεράρι, Μπερνάντου, Γκλάβτσιτς (72' Κόμπα), Ασεχνούν (40' Σμέουλερς), Μεντιέτα, Άλτμαν (61' Βιγιαφάνιες), Κόντε (61' Κόζτα).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα (67' Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67' Μπακαγιόκο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67΄Κωνσταντέλιας), Τάισον (79' Σορετίρε), Τισουντάλι (67' Τσάλοφ).