Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ δεν είχε ανταπόκριση και διάρκεια στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να απωλέσει διαφορά 13 πόντων. Η Πετκίμσπορ, που είχε 14 ριμπάουντ περισσότερα (43-29) και 13/30 τρίποντα μείωσε σταδιακά τη διαφορά και εξασφάλισε τη νίκη-πρόκριση στο τελευταίο μέρος του αγώνα, βάζοντας σε αυτό το σημείο του αγώνα 29 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ, που σούταρε περισσότερα τρίποντα (10/34) από δίποντα (15/28) και έχασε 16 αμυντικά ριμπάουντ, ο Σαβάρ Ρέινολντς έβαλε 16 πόντους και είχε 6 ασίστ και ο Δημήτρης Κατσίβελης έφτασε τους 12 πόντους και είχε επιπλέον 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σε κακή βραδιά ο Φρανκ Μπάρτλεϊ με 8 πόντους αλλά 3/13 σουτ και 7 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπράισον Ουίλιαμς είχε 19 ποντους και 10 ριμπάουντ και ο ΝτεΟυέιν Ράσελ 16 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Δυνατά στην αρχή με +13 και... πεντάλεπτη καθίζηση

Μετά το πρώτο νωθρό τρίλεπτο (0-5), ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με σερί πόντων από Κατσίβελη και Άπσον κατάφερε να προσπεράσει, ενώ με Μπάρτλεϊ και Φόρεστερ δημιούργησε νταμπλ-σκορ (14-7 και 18-9). Οι παίκτες του Μάσιμο Καντσελιέρι είχαν υποχρεώσει την τουρκική ομάδα σε 8 λάθη σε ισάριθμα λεπτά, ενώ με τον Άπσον να δίνει λύσεις και στις δύο μεριές του παρκέ, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-12.

Ο Δικέφαλος έφτασε ως το +13 (27-14), όμως τρία σερί τρίποντα από Ράιτ, Βαν Μπεκ και Ράσελ έφεραν την Πετκίμσπορ σε μονοψήφια διαφορά και στο 30-26. Κακές επιλογές, λάθη και χαμένα ριμπάουντ χάλασαν τον ρυθμό του ΠΑΟΚ, που έμεινε άποντος για πέντε λεπτά και έτσι η Πετκίμσπορ είχε τη δυνατότητα να τρέξει συνoλικό σερί 0-12 για το 30-29 του ημιχρόνου.

«Λύγισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολλά χαμένα ριμπάουντ

Ο Ράιτ με πέντε σερί πόντους παρέμενε ζεστός, ο Κρούζερ έδωσε τρίποντη ανάσα στον ΠΑΟΚ, όμως ο Όλντριτζ με δικούς του πέντε σερί πόντους έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά (39-41) μετά από 22 αγωνιστικά λεπτά. Η ασπρόμαυρη απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο που είχε επιστρέψει στο ματς ο αντίπαλός της: Με τρία διαδοχικά τρίποντα. Με δράστες τους Ρέινολντς (2)  και Χέντερσον ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με 50-43 και παρά το ξέσπασμα του Ράσελ, κράτησε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50) με buzzer beater του Μπάρτλεϊ από τα 10 μέτρα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς. Αρχικά ο Ταϊρί και έπειτα οι Ράσελ και Ουίλιαμς πλήγωσαν τον ΠΑΟΚ (56-63), που δεν έβρισκε λύσεις και είχε χάσει τον ρυθμό του. Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ ήταν άστοχοι, όμως ο Κατσίβελης με τρίποντο έβαλε τον ΠΑΟΚ ξανά μέσα στο παιχνίδι (63-66 στο 37'). Τα χαμένα ριμπάουντ από τον Ουίλιαμς και τα σουτ του Ράσελ όμως κράτησαν μπροστά την Πετκίμσπορ και το 65-72 στο 1'44'' πριν το φινάλε έδειχνε πoλύ δύσκολο να ανατραπεί. Ο Κατσίβελης επέμενε, αλλά δεν έφτανε, την στιγμή που ο Ουίλιαμς κυριαρχούσε στη ρακέτα, με τον Αμερικανό ψηλό να γράφει το καθοριστικό 67-76 στα 47'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

ΠΑΟΚ - Πετκίμσπορ 69-79. Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Αττάλεια, γνωρίζοντας την ήττα με 69-79 από την Πετκίμσπορ και έτσι δεν μπόρεσε να προκριθεί στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League. Συνεχίζει στο FIBA Europe Cup ο Δικέφαλος. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Σεπτεμβρίου 21, 2024 Rating: 5