Για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον Ολυμπιακό, του οποίου και επικράτησε με 26-21 και με 31 βαθμούς κατέκτησε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στα Play Off λοιπόν, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την ΑΕΚ, με την πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες. Οι μέρες και οι ώρες των αγώνων θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες από την ΟΧΕ.

Φορτσάτος από την κατάκτηση του Κυπέλλου ξεκίνησε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μόλις στο έβδομο λεπτό πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με 6-2 στο έβδομο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και με σερί 0-4 έφερε το ντέρμπι στα ίσα με 6-6. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα με 10-8, όμως οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν γκολ και έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία κατά την διάρκεια του ημιχρόνου με 10-10.

Φοβερά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε τερμάτων με 17-12 στο 38′. Με τον Λευτέρη Παπάζογλου να… κατεβάζει ρολά, οι «ασπρόμαυροι» είχαν διαφορά ασφαλείας πέντε τερμάτων με 20-15 στο 45′.

Στην τελική ευθεία του ντέρμπι, οι «ασπρόμαυροι» με γκολ του Ράντσανς στο 52′ πήραν προβάδισμα με 23-17 και τελικά έφτασαν σε μια άνετη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι να είναι 26-21- υπέρ του ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 26-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 6-6, 8-7, 10-8, 10-10 (ημχ.) 14-12, 18-13, 20-15, 21-17, 23-19, 26-21

Τον «πάτησε»!

Με την αύρα του κυπέλλου και «κέρβερο» Παπάζογλου ο ΠΑΟΚ

υπέταξε τον ΟΣΦΠ

Με θριαμβευτικό τρόπο έκλεισε η κανονική διάρκεια της Handball Premier για

τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με 26-21 του Ολυμπιακού στη Μίκρα.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου ο Δικέφαλος πήρε ακόμη μια

«ένεση» ψυχολογίας ενόψει των playoffs που ακολουθούν.

Οι «ασπρόμαυροι» με 31 βαθμούς τερματίζουν στην 3η θέση και έτσι θα

αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας στα ημιτελικά των playoffs.

Το άλλο ζευγάρι θα είναι αυτό ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Δράμα.

Δυναμικό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 6-2 στο 8′,

όμως στη συνέχεια δεν ήταν το ίδιο αποδοτικός επιθετικά, με τους

φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις και να ισοφαρίζουν 6-6 στο 14′.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι με τον Δικέφαλο να παίρνει ξανά

τα ηνία για το 10-8 στο 23′ και τους ερυθρόλευκους να απαντούν για

το 10-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Καρμπόν και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με πρωταγωνιστές

Τζωρτζίνη και Καλόμοιρο για το 17-12 στο 38′. Με σπουδαίες επεμβάσεις

του Παπάζογλου ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα 20-15 στο 45′.

Οι παίκτες του Σεϊρεκίδη διατηρούσαν το μομέντουμ και το προβάδισμα

(23-17) στο 51′, με την ένταση να μην λείπει μεταξύ των παικτών των

δύο ομάδων, με τον Θ. Παπάζογλου να αποβάλλεται στο 52′.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-19, όμως μια νέα σπουδαία επέμβαση

του Παπάζογλου κράτησε τη διαφορά, με τον Τζωρτζίνη στο 56′ να κάνει

το 24-19.

Η κλεψύδρα άρχισε να αδειάζει με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει με καθαρό

μυαλό και αποτελεσματικότητα για το 26-20 στο 58′.

Το 26-21 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τους παίκτες

του Σεϊρεκίδη να γνωρίζουν την αποθέωση.

«Πάτησε» τον Ολυμπιακό και βγήκε τρίτος ο ΠΑΟΚ! Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος επικράτησαν των «ερυθρολεύκων» στο κλειστό της Μίκρας με 26-21! Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Απριλίου 13, 2024 Rating: 5