Η ομάδα των Ορφανού και Κρινίτσα με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο μετά από 5 αγώνες. Το προβάδισμα στους ασπρόμαυρους έδωσε ο Αυγητίδης στο 40ο λεπτό του αγώνα, ενώ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Μπέρδος κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος γράφοντας το 2-0 για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε, με πιο χαρακτηριστική το δοκάρι του Γρηγόρη Γκολφίνου στο 75', έτσι το υπάρχον 2-0 υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ είναι στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΗ, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Πανσερραϊκό στην Αθήνα.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ Κ17: Μαλιγίν, Χριστοδούλου(85΄ Οικονόμου), Λύρατζης(85΄ Λουτζανιώτης), Μόκρης, Αυγητίδης, Παπαδόπουλους, Κρομμύδας, Γκιόκα, Αρετής(67΄ Μπακαλίδης), Τασιούλας(67΄Κάνιος).
ΑΕΚ Κ17: Δούκας, Δελαπόρτας, Μαρτόπουλος (80' Λιγάτος) Γεωργίου, Φασφαλής (73' Μάνος) Κούπερ, Ποριάζης (62' Μούρτζινος) Σαββίδης (80' Κωσκολέτος) Ναλιτζής, Τσόμος (62' Γκολφίνος) Παπαδημητρίου.

ΠΑΟΚ Κ17 - ΑΕΚ Κ17 2-0. Ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα Super League K17, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της ΑΕΚ, στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Οκτωβρίου 19, 2024 Rating: 5