Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 79-88 από τα Τρίκαλα, έχοντας έναν πολύ καλό Κιθ Κλάντον που κάλυψε το κενό του Σχορτσανίτη, έναν πολύ καλό Μάρκοβιτς στο πρώτο μέρος, έναν Κακαρούδη που έβαζε τα πάντα στην 4η περίοδο και έναν… κλασσικό, καθοριστικό Χάτσερ.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Χάτσερ, Βασιλειάδη, Τέπιτς, Μαργαρίτη και Σχορτσανίτη, με τον Μαργαρίτη «ζεστό» και με τρίποντο του Χάτσερ, πήγε στο 0-7. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν με τον Ρόμπινσον ο οποίος με οκτώ δικούς του πόντους, πήγε το παιχνίδι στο 11-11 και σε εκείνο το σημείο, ήρθε ο σοβαρός τραυματισμός του Μαργαρίτη, που αποσυντόνισε τον ΠΑΟΚ… Ο Βασιλειάδης έβαλε δύο «κολλητά» τρίποντα και ο ΠΑΟΚ πήγε στο τέλος της 1ης περιόδου, με 22-25.

Στη 2η περίοδο, ο Μαρκόπουλος είχε εκτός παρκέ, Χάτσερ, Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη (που είχε δύο φάουλ από νωρίς) και ο ΠΑΟΚ αντέδρασε πολύ καλά. Οι διάδρομοι προς τη ρακέτα, με την είσοδο του Κλάντον, έκλεισαν, ο Μάρκοβιτς ήταν σε καλή μέρα επιθετικά, ενώ και ο Τσόχλας, έδινε λύσεις έξω από τα 6,75. Ο ΠΑΟΚ πήγε μέχρι το +12 (30-42) με καλάθι-φάουλ του Κλάντον και στην ανάπαυλα ήταν στο 37-46, έχοντας πάρει 12 πόντους από τον Μάρκοβιτς, ενώ για τους γηπεδούχους είχε 16 ο Ρόμπινσον (οι 12 στην 1η περίοδο). Ο ΠΑΟΚ είχε 68% στα δίποντα στο πρώτο μέρος (11/16), 35% στα τρίποντα (6/17), 9-8 στην αναλογία ασίστ-λαθών και 19 έναντι 12 ριμπάουντ.

O ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χάτσερ να οργανώνει και να εκτελεί και με τρίποντο του Βασιλειάδη, πήγε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, για το 41-58. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν κυρίως με την άμυνα και με ενέργεια στην επίθεση, μείωσαν σε 51-60 με τρίποντο του Τζέιμς, με τον ΠΑΟΚ να συνέρχεται κάπως κυρίως στην άμυνα του και να πηγαίνει στο τέλος της 3ης περιόδου, με 57-64 χάρη σε σουτ του Κακαρούδη.

Στην 4η περίοδο, αυτός που έδωσε σπουδαίες λύσεις ήταν ο Κακαρούδης. Με δικό του τρίποντο, πήγε τον ΠΑΟΚ στο 63-72, με δικό του σουτ του 66-76 και με σπουδαίο τρίποντο-«απάντηση» για το 69-79. Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν, αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκες τις απαντήσεις με σπουδαία σουτ, (Ντούβνιακ για 71-82 και Χάτσερ για το 73-85), σουτ με τα οποία «τελείωσε» την υπόθεση νίκη, μέχρι το τελικό 79-88.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χάτσερ με 22 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά, ο Μάρκοβιτς είχε 14, ο Κλάντον έδωσε 11 (7 ριμπάουντ και 3 ασίστ) ενώ ο Κακαρούδης είχε 10. Για τα Τρίκαλα ο Ρόμπινσον είχε 24 και ο Σόκο, που χτυπούσε αδιακρίτως με τους αγκώνες του, είχε 21.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το παιχνίδι με 64% στα δίποντα (20/31), 39% στα τρίποντα (13/33), 69% στις βολές (9/13), κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 37-27 έναντι 27 των Τρικάλων και έδωσε 21 ασίστ με 15 λάθη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 37-46, 57-64, 79-88

ΠΟΝΤΟΙ

Τρίκαλα: Καντουγκάν 2, Σόκο 21(1), Τζόουνς 11(3), Βίλιαμσον 6(1), Καλλές, Ρόμπινσον 24(4), Καλογιαννίδης, Μπράουν 8(1), Βαρυτιμιάδης 2,

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 2, Βασιλειάδης 9(3), Κακαρούδης 10(2), Τσόχλας 6(2), Δέδας, Μαργαρίτης 6, Σχορτσανίτης 2, Ντούβνιακ 6(1), Μάρκοβιτς 14(1), Χάτσερ 22(4), Κλάντον 11

39-49 κάρφωμα του Σόκο από ασίστ του Καλλέ

37-49 ξεκινάει με τρίποντο ο Χάτσερ (11π.)

Χάτσερ, Βασιλειάδης, Τέπιτς, Μάρκοβιτς, Κλάντον ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο

36-42 με δύο βολές του Σόκο

34-42 λάθος του Βασιλειάδη, λέι απ του Ρόμπινσον στον αιφνιδιασμό (16π.)

24-32 με τρίποντο του Τσόχλα

24-29 Μάρκοβιτς με ωραία προσπάθεια (7π.)

24-27 ασίστ του Κλάντον, κάρφωμα του Μάρκοβιτς

24-25
 με 2/2 βολές του Ρόμπινσον που φτάνει τους 14...

Τσόχλας, Ντούβνιακ, Τέπιτς, Μάρκοβιτς, Κλάντον ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στη 2η περίοδο

Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ. 4.38 για το τέλος της 1ης περιόδου

15-13 κλέψιμο του Ρόμπινσον και λέι απ (10π.)

13-13 με δύο βολές του Τζόουνς

11-13 αιφνιδιασμός του Χάτσερ

11-11 γκολ φάουλ του Σοκό, με τον Μαργαρίτη να πηγαίνει στον πάγκο με αίματα στο πρόσωπο

Οι 12άδες των δύο ομάδων:

Τρίκαλα (Κ. Φλεβαράκης): Κάντουγκαν, Σοκό, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τζόουνς, Βίλιαμσον, Καλλές, Ρόμπινσον, Καλογιαννίδης, Μπράουν, Βαρυτιμιάδης

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης, Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης, Σχορτσανίτης, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς, Χάτσερ, Κλάντον

Διαιτητές: Σχινάς, Μητσόπουλος, Μαγκλογιάννης

- Δείτε ΕΔΩτην είσοδο του ΠΑΟΚ στο κλειστό των Τρικάλων.

- Η αποστολή του ΠΑΟΚ είναι πλήρης, αφού δεν υπάρχει κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα, ενώ για τα Τρίκαλα, απών είναι ο Γιώργος Τσιάρας λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού.

- O ΠΑΟΚ προέρχεται από την ντροπιαστική εντός έδρας ήττα με 69-75 από το Λαύριο, ενώ τα Τρίκαλα, έχασαν την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα του Αρκαδικού με 79-66 και ψάχνουν μια νίκη στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

- Παρόλα αυτά, υπάρχουν αστυνομικές δυνάμεις τόσο περιμετρικά του γηπέδου, όσο και στη μία εξέδρα, όπου αναμένεται να βρίσκονται κάποιοι φίλοι του ΠΑΟΚ.

- Περίπου 45 λεπτά πριν το τζάμπολ, ελάχιστοι είναι οι φίλαθλοι που έχουν πάρει θέση στην εξέδρα.
Με Κλάντον για την πεντάδα Με εξαιρετικούς Κλάντον-Μάρκοβιτς, πολύ καλό Κακαρούδη και σταθερό Χάτσερ ο ΠΑΟΚ πέρασε από τα Τρίκαλα Reviewed by GEORGE GEOPONOS on Μαρτίου 27, 2016 Rating: 5