ΕυρωΠΑΟΚΑΡΑ!

Ο ΠΑΟΚ στον καλύτερο του αγώνα φέτος νίκησε με μέσα στο Βελιγράδι με 78-82 την Παρτιζάν σε ένα δραματικό παιχνίδι, ανατρέποντας το 74-76 του πρώτου αγώνα. Έτσι ο Δικέφαλος πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση στους «16» του FIBA Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή του αγώνα  δυναμικά δείχνοντας ότι θέλει να εκμεταλλευτεί το πρόβλημα της Παρτιζάν. Αυτό και έκανε. Ο Μαργαρίτης με παλικαρίσια προσπάθεια άνοιξε το σκορ και ο Πέινερς με τρίποντο έκανε το 0-5. Το σκορ έγινε 2-8 με τον ίδιο τρόπο δύο λεπτά αργότερα από τον Σάιμπερτ, ο οποίος ήταν υπεύθυνος και για το 2-11 στο 4’. Ο Λούκοβιτς με το που μπήκε στο παιχνίδι έκανε το 6-11, αλλά ο Δικέφαλος χάρη στους Σάιμπερτ και ΜακΦάντεν πήγε την διαφορά στο +12 (6-18). Ένα σερί 10-0 που «έχτισαν» οι Σέρβοι μέσα σε δύο λεπτά οδήγησε τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ 16-18.
Η Πάρτιζαν συνέχιζε να κάνει αυτό που άρχισε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφερε να προηγηθεί χάρη σε έξι συνεχόμενες βολές (2 ο Ποτ και 4 ο Βελίτσκοβιτς) 24-18, φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 18-0. Σε αυτό το σερί έβαλε τέρμα το καλάθι του Μιλιένοβιτς, το οποίο φαίνεται ότι άλλαξε την ρότα του δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα, ένα του ΜακΦάντεν και ένα του Μαργαρίτη μείωσε στον πόντο, ενώ με μία βολή του Γλυνιαδάκη ισοφάρισε σε 27-27. Με το σκορ στο 28-30, ο Πέινερς έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ευστόχησε στις δύο βολές και στην επίθεση ο Μαργαρίτης με τρίποντο έκανε το 28-35. Δύο λεπτά αργότερα ο Κλάντον έκανε την διαφορά διψήφια (30-40), ενώ το τρίποντο του ΜακΦάντεν, που εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (32-47), ήταν και το τελευταίο του πρώτου ημιχρόνου.
Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο άρχισε και το δεύτερο με τρίποντο του ΜακΦάντεν, ο οποίος στην επόμενη φάση  με λέι από στον αιφνιδιασμό έγραψε το 32-52. Ο Σούλης Μαρκόπουλος προσπάθησε στην συνέχεια επιτυχημένα να δώσει πιο αργό ρυθμό στο παιχνίδι. Η Πάρτιζαν με τρεις βολές και με ένα λει απ του Βράμπατς έκοψε λίγο την διαφορά (38-54), αλλά ο Σάιμπερτ και ο ΜακΦάντεν με τρίποντο διαμόρφωσε το 40-59. Ο ΜακΦάντεν συνέχισε το show του και με νέο τρίποντο έκανε το 40-62, ενώ ο Σάιμπερτ με κάρφωμα το 40-64. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταίο περίοδο με το σκορ 50-64 , καθώς η Παρτιζάν κατάφερε να μειώσει αισθητά.
Ο Ρόμπινσον με τρίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου, ενώ ο Βελιτσκοβιτς έκανε το 55-64 στο 32′. Ο ΠΑΟΚ απέκτησε συγκέντρωση μετά τα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου και κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα. Ο Μαργαρίτης με 2/2 έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του, διότι έκανε το σκορ 55-68. Η Παρτιζάν όμως με τους Βελίτσκοβιτς και Μπίρσεβιτς μείωσε σε 59-68. Στα μέσα της περιόδου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρεί το +11 στην διαφορά (59-70), που στην ουσία ήταν +9 λόγω του πρώτου αγώνα. Ο Δικέφαλος μάλιστα με έξι αναπάντητους πόντους διεύρυνε την διαφορά (59-76). Η Παρτιζάν στην συνέχεια κατάφερε να μειώσει σε 72-80 ένα λεπτό πριν το τέλος , αλλά και πετυχαίνοντας πέντε πόντους σε 10 δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 78-82 25″ πριν το τέλος. Ο Μαργαρίτης οδηγήθηκε στις βολές, όπου αστόχησε και στις δύο, αλλά στην επίθεση που έμεινε στην Παρτιζάν, οι Σέρβοι δεν σκόραραν και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση με 78-82.
Τα δεκάλεπτα : 16-18, 32-47, 50-64, 78-82